Basına ve kamuoyuna ,
Verusa Holding ‘e bağlı Galata Altın İşletmeleri A.Ş”nin Erbaa ovası ve Yeşilırmak havzası sınırları içindeki MADEN ARAMA RUHSATININ İPTALİ davasını 1.04.2021 günü açtık. Çerkezfındıcak Köyü Doga ve Çevre Koruma Dernegi, Erbaa Çevre ve Kültür Derneği, Ezebağı Köyü Doğa ve Çevre Koruma Derneği ve Kozlu köyü muhtarlığı tarafından açılan davada TARIM BAKANLIĞI’nın , SAĞLIK BAKANLIĞI’nın ve ÇEVRE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞININ müvekkil davacılar yanında MÜDAHİL DAVACI OLMASINI TALEP ETTİK. Zira ; – Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı”nın 21.11.2016 T. 12636 sayılı yazısı üzerine Bakanlar Kurulu Türkiye’de ERBAA ovasının da içinde bulunduğu 141 ovayı TARIMSAL SİT ilan etmiş ve TARIM BAKANI BU ARAZİLERİN TARIM AMACI DIŞI KULLANIMINA İZİN VERMEYECEKLERİNİ BEYAN ETMİŞTİR. http://www.tarim.gov.tr/Haber/1102/141-Buyuk-Ova-Koruma-Alani-Olarak-Belirlendi) ENERJİ BAKANLIĞINA BAĞLI MAPEG , TARIM BAKANLIĞININ KORUMA AMACINA VE BAKANLAR KURULU KARARINA AYKIRI OLARAK ERBAA OVASINDA MADEN RUHSATI DAĞITMAKTA OLDUĞUNDAN TARIM BAKANLIĞININ DAVACILAR YANINDA MÜDAHİL DAVACI OLMASI ZORUNLUDUR.
MADENLERİN AĞAÇLARI KESTİĞİ ve DOĞAL EKOSİSTEMLERİ YOK ETTİĞİ , ALANLARDA CORONA VIRUS SAYISININ EN AZ 2,5 KAT -İNSANLARA BULAŞMA RİSKİNİN DE EN AZ %70 ARTMIŞ OLDUĞU BİLİMSEL OLARAK İSPAT EDİLDİĞİNDEN (Bkz./ https://www.nature.com/articles/s41586-020-2562-8) , madencilik gibi kirletici -yokedici tesisler yüzünden 2002 ile 2016 yılları arasında ( 100.000 kişideki vaka ) prostat kanserinin 3 kat , lenf kanserinin 5 kat , troid kanserinin 12 kat , akciğer kanserinin 1,5 kat arttığı SAĞLIK BAKANLIĞININ RESMİ VERİLERİYLE SABİT OLDUĞUNDAN (https://dosyasb.saglik.gov.tr/Eklenti/36134,siy2018trpdf.pdf?0_ ) SON BİLİMSEL VERİLERE GÖRE İSE ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ERKEKLİK GÜCÜNÜ YOK ETTİĞİ , ÇEVRESEL -EKOLOJİK KİRLİLİĞE MARUZ KALAN ERKEK BEBEKLERİN ERKEKLİK ORGANLARININ KÜÇÜLEREK DOĞDUĞUNUN ve ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN KISIRLIĞA DA YOL AÇTIĞI ORTAYA ÇIKTIĞINDAN (https://assets.documentcloud.org/documents/5316830/EDCs-Androgenic-Activity-Perfluoroakyl.pdf) SOYUMUZU SOPUMUZU KURUTMAYA ÇALIŞAN MADENCİLİK FAALİYETLERİNE KARŞI , DAVACILAR YANINDA SAĞLIK BAKANLIĞININ MÜDAHİL DAVACI OLMASI ZORUNLUDUR.

    ALTIN MADENİ ŞİRKETLERİNİN DEVLETE BIRAKTIĞI PAYIN İSE SADECE %1,5 OLDUĞU NİĞDE MİLLETVEKİLİ ÖMER FETHİ GÜRER'in soru önergesine ENERJİ BAKANI FATİH DÖNMEZ' in verdiği yanıtla ortaya çıkmıştır. (/ TBMM 27/4 dönem   7/37356 esas sayılı soru önergesi ve cevabı ) BU DURUMDA NEREDEYSE BİR HİÇ UĞRUNA ( %1,5) İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE NEDEN OLAN , SOYUMUZU SOPUMUZU KURUTMAYA ÇALIŞAN , AŞIMIZA EKMEĞİMİZE GÖZ KOYAN ALTIN MADENİ ŞİRKETLERİNE RUHSAT DAĞITAN MAPEG TCK. 305 md. " TEMEL MİLLİ YARARLARA KARŞI FAALİYETTE BULUNMAK İÇİN YARAR SAĞLAMA " SUÇUNU İŞLEMEKTEDİR. 
  Son balık ölmeden , son nehir kirlenmeden , son ağaç kesilmeden MAPEG PARANIN YENİLECEK BİR ŞEY OLMADIĞINI ANLASIN.1.04.2021 

                           Tokat Erbaa Çevre Koruma Dernekleri  
                                 Gönüllü Avukatı 
                                Av.İsmail Hakkı Atal

By Admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RSS
Follow by Email
YouTube
Instagram